Thenie nga romani “Pse” – Sterjo Spasse

pse - arratisje

Njeriu, kjo krijese qe eshte protagonistja e puneve te saja, mundohet te zbuloje dicka nga natyra me ane te Filozofise.

Njeriu cmendet, kur ndermjet deshires e mendjes, qe jane ne nje drejtim, hyn edhe pengesa.

Vetmine e adhuroj… e adhuroj shume, sepse me fantazine time behem ai qe dua te jem.

Te dashurosh do te thote te roberohesh nga vetvetja dhe bashke me mynxyren tende te marresh ne qafe kush e di sa krijesa te tjera te pafajshme.

Ja mik jeta! S’qenka gje kjo! Ne qofte se ndjen gezim te duket sikur je dicka, por ne qofte se ndien deshperim, te duket sikur s’je asgje,.. je nje hic, nje zero.

Ja gjeja me e veshtire ne bote per tu kuptuar: te rriturit tend, d.m.th. te kuptosh se rritesh.

Te urosh tjetrin per Vitin E Ri eshte njesoj sikur ti thuash: “Ti neser nuk do jesh me ne kete bote”

Mua nuk me vjen keq per ate qe vdes, sepse nuk “vdes” ai qe vdes po “vdesin” ata qe rrojne.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.