Thenie nga autore turq

Per here te pare ne jete dikush me tha “kujdesu per veten”; kjo sepse duhet ta kete kuptuar qe une mbart zemren e saj…_C. Sureyya
“Sepse të dashurosh, nuk ishte aq punë e thjeshtë sikurse të rifilloje një libër të lënë përgjysmë dhe ta lexoje sërishmi…”_Oguz Atay
“Eja të qajmë edhe një herë të fundit bashkë; për gjithçka që kemi përjetuar, per ato që nuk mundëm t’i përjetonim, si edhe për ato gjëra që fatkeqësisht nuk do t’i përjetojmë dot kurrë.”_Oguz Atay
“Të dashuroj nga larg, pa ta ndjerë aromën, pa të përqafuar, pa të puthur fytyrën; thjesht të dashuroj ndaj dua që ta dish këtë.”_C. Sureyya
“Ti nuk e dije, Por sa herë që dremisje atje, Unë vija nga larg çdo natë Dhe të mbuloja supet.”_Cemal Süreyya
A ke mësuar të përqafosh, T’i zotohesh dikujt dhe paskëtaj t’i qendrosh besnik? Më thuaj, di të dashurosh; Të mund të ndahesh dysh, trish… Apo nëse nevojitet, të ndahesh një mijë copash? Mund ta bësh vërtetë atë gjë, Mund të dashurosh? Dashnia s’zë vend me fjalë! Ajo ka vetem dy mundësi: O dashuron vërtetë një herë, ose nuk dashuron hiç-kurrë._Mevlana Rumi

“Ka me t’marrë malli E do thuash me vete: Nervozohej, Xhelozonte, I mbetej hatri, Bënte shumë pyetje, Ama më donte, një Zot e di sa më donte!”_Nazim Hikmet
“Kemi mbetur në largësitë që shkaktuan afrimitetet e tepërta.”_Ibrahim Tenekeci
“Një ditë ti do ta kuptosh se unë nuk jam si të tjerët; pikërisht atë ditë, ti do jesh si gjithë të tjerat!”_Xhan Jyxhel
“Uroj të të kujtohem rastësisht, teksa je duke ecur dhe të të dridhet shpirti.”_C. Sureya
“Në mungesën tënde Të kam dashuruar edhe disa herë të tjera, Ma bëj hallall.” _Elif Shafak
“Duhet të kishim fshehur pak lumturi diku në një qosh, me shpresen se doemos do të na nevojitej një ditë…”_Ilhan Berk
“Kalon çdo natë nëpër mendjen time, Po si s’më dhe një herë nji selâm!”Aşık Veysel“Por ti ishe e mrekullueshme madje edhe thjesht si një mundësi.” _Turgut Uyar
“Kujtomë, qoftë edhe për pak.” _Emre Aydin
Mendoj për ty sa herë kur jam i pashpresë.” _Turgut Uyar “
“Një ditë do të të marrë malli dhe do të duash gjithçka që dikur ke urryer tek unë.” _Özdemir Asaf
“A duhet medoemos të të shkruaj poezi? A s’bën nëse thjesht të përgatis një çaj?” Elif Shafak “Thonë se zemra ka fletë; Kur dashuron, fluturon, e kur se dashurojnë, shtegton.” _Cahit Zarifoğlu
“Kemi më shumë nevojë për njerëz që kuptojnë heshtjen tonë, sesa fjalët që themi.” _Cahit Zarifoğlu
“Më përpara vetëm dimrat ishin të ftohtë. Ndërsa tani janë edhe njerëzit të ftohtë. edhe zemrat janë të ftohta.” _Cahit Zarifoglu
“Të dashuroj më shumë kur s’më je pranë.” _Attila İlhan
“Disa njerëzve nuk u pëlqen poezia, sepse ata nuk kanë plagë, por kanë shkaktuar plagë!” _Attila Ilhan
“Vetëm ta dashurosh s’mjafton. Duhet të merresh me të, të interesohesh për të, të shkrihesh në të dhe ta ndjesh gjithmonë si një pjesë që të përket ty në gjithçka.” _Attila İlhan
“Unë s’marr vesh nga dashuria, kam mendime të vjetëra. Të njoh vetëm ty… si dhe zemrën time që përpëlitet kur dëgjon emrin tënd.” _Attila Ilhan
Ndonjehere femrat lejojne qe era t’iu ngaterroje floket, shiu t’iu lage fytyren, dhe dike qe zemren t’ua thyeje. Pastaj:Mbledhin floket, hapin cadren,mbyllin zemren. Can Yucel
E dashur, nëse një ditë të bie rruga nga qyteti poshtë pjesës së majtë të kraharorit tim, do t’i thuash vetes me një zë të trishtuar; “një herë e një kohë ky qytet ishte i gjithi i imi..” _Oğuz Atay “Kam dëgjuar të më thonë se bota është e vogël: Po ti ku dreqin je?” _İbrahim Tenekeci Ta dish se sa here qe thua “tashme e kam harruar ate”, ne fakt, po e kujton edhe nje here. _Can Yucel “Dua të njihem me dikë që ka frikë të më humbë.” _Elif Shafak
“E vetmja gje per te cilen jam penduar eshte se kam thurur fjali teper te gjata, per njerez qe nuk meritonin as edhe nje fjale timen.” _Ilhan Berk
“Ne fakt, une nuk mund te te jap ndonje gje te madhe. Ke çaj, nese do te pish. Me ke mua, nese do te rrish. Dhe rruga per te ikur, qe ta dish…” | Aşık Veysel |
“Një mashkull ta jep fjalën, burri e mban atë.” _Turgut Uyar
“Ti mungon, Atëherë kur kam nevojë për ty më së shumti.” _Emre Aydin

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.