Thenie nga autore italiane

“Vetëm mjerimi nuk shkakton zili.” (Giovanni Boccaccio)

Do te te mesojne me kohen qe s’duhet te jesh kaq rrezatuese. Perkundrazi, ti bej te kunderten shkelqe sa me teper! _Pier Paolo Pasolini.

Mendoj se është e nevojshme të edukojmë brezat e ri me vlerën e humbjes. Me menaxhimin e saj. Për njerëzimin që buron prej saj. Të ndërtojmë një identitet të aftë të kuptojë një bashkësi fatesh, ku mund dhe të dështosh e të rinisësh pa frikën se vlerat apo dinjiteti janë cënuar. Për të mos u bërë një shkelës social, e mos kalosh mbi trupin e të tjerëve për të arritur i pari. Në këtë botë fituesish vulgarë e të pandershëm, fallsifikuesish të rremë e oportunistë, të njerëzve që vlejnë, e që kanë pushtet, që vjedhin të tashmen, pa llogaritur të ardhmen, të gjithë të pangopurve për sukses, famë, arritje. Ndaj kësaj antropologjie mbi fituesit preferoj edhe më tepër atë që humb. Është një ushtrim që më del mirë. E më pajton me atë pak që kam të shenjë. | Pier Paolo Pasolini |”


Kujtimet kanë nevojë për shumë kohë që të zhduken. Por ju mjafton pak për të rilulëzuar: një zë, një tingull, një imazh, një parfum, një aromë. – Giorgio Faletti

E njeh historine e endrrimtarit, te cmendurit dhe te psikiatrit? Enderrimtari nderton keshtjella ne ajer, i cmenduri banon ne te dhe psikiatri mbledh qerane..! – Giorgio Faletti

Te urrej se me duhet te te harroj,por vazhdoj te qaj ne heshtje dhe te te dashuroje me shume se kurre. – Roberto Calo

Sepse,ti je dicka e vecante nga te tjerat. Dhe per dicka te vecante, ofrohet frymemarrja e fundit. Dhe me thuaj nese edhe ti nuk do ta doje kete. Te kesh nje vend ne jeten e dikujt ne te cilin je e pamposhtur.” – Massimo Bisotti.


Ndodhin disa gjëra që iu ngjajnë pyetjeve. Mund të duhet vetëm një çast, por ndoshta edhe njëqind vjet, që jeta të të përgjigjet… – Alessandro Baricco

Nuk të kam dashur për shkak të mërzitjes, ose të vetmisë, ose si një tekë timen. Të kam dashur sepse dëshira për ty ishte më e fortë se çdo lloj lumturie. – Alessandro Baricco

Keshtu eshte puna. Njeriu zgjohet ne me ngjes , ben ate qe ka per te bere dhe ne darke shkon prap ne shtrat. Dhe aty rruget jane dy: ose eshte ne paqe me veten e vet dhe fle ose nuk ndihet mire me veten e vet dhe atehere nuk fle. Kupton? -Po Keshtu qe duhet te arrish darken ne paqe me veten .Ky eshte problemi. Dhe per ta zgjidhur ka nje rruge shum te thjesht : te rrish i paster. -I paster ? -I Paster brenda qe do te thote mos te besh asgje per te cilen te ndihesh ne turp. Dhe deri ketu nuk ka asgje te komplikuar. -Jo – E komplikuara vjen kur nje dite te lind deshira te besh dicka per te cilen te vjen turp: te vjen deshira e madhe te besh dicka qe nuk te mund te behet ose eshte e turpshme ose mund te lendoje dike . -Okay? -Okay Dhe atehere fillon e pyet veten duhet ta ndjek kete deshire apo duhet ta heq nga mendja? Pikerisht Pikerisht mendon e mendon dhe me ne fund merr nje vendim . Per te njeqinden here e heq nga mendja pastaj vjen dita qe e mban edhe vendos ta besh ate gje per te cilen ke nje deshire kaq te madhe dhe e ben . Dhe ketu vjen e keqja . -Po nuk duhet bere kjo gje apo jo? -Jo . Po ki kujdes meqe ne nuk jemi corape por njerez qellimi yne ne kete jete nuk eshte qe te jemi te paster . Deshirat jane gjeja me e rendesishme dhe nuk mund te tallemi me to shume gjate . Keshtu qe ndonjehere ja vlen te mos flesh naten dhe te vraposh mbas nje deshire te madhe. E ben te keqen dhe pastaj e paguan . Dhe vetem kjo ka rendesi : qe kur vjen momenti te paguash te mos ja mbathesh po te rrish aty , me dinjitet , te paguash . Vetem kjo ka rendesi . – Alessandro Baricco

“E ke zemren tamam si guri ! – i them gjithe merzitje . Ai merr doren time dhe e con te kraharori i tij . -Sipas teje guret rrahin kaq shpejt ?!” – Giulia Carcasi
Do të injoroj pengesat me këmbët e mia dhe do të mbajë sytë e fiksuar mbi qëllimin tim, sepse e di: atje ku mbaron shkretëtira e thatë fillon bari i gjelbër. – Og Mandino


Uroj , të keni pranë një burrë që ju çon në plazh edhe kur nuk është më koha e duhur për të shkuar, edhe kur nuk është verë. Një burrë, që t’ju dhurojë lule edhe kur s’keni asgjë për të festuar . Një burrë që t’ju bëjë të buzëqeshni , që t’ju lumturojë me gjeste të thjeshta për çdo ditë , që t’ju vjedhë zemrën dhe gjumin, që t’ju këndojë një këngë, që t’ju thojë se sa e bukur jeni në mëngjesin e një dite çfarëdo …këtë ju uroj , një burrë që ta bëjë atë “çfarëdo” , diçka të veçantë e të paharrueshme… – E. Graniglia

Po dashurove, ka rrezik të mos ta kthejnë me të njëjtën monedhë. Po unë nuk dashuroj që të ma kthejnë dashurinë! Leo Buscaglia

Me pelqen ajri i fresket i nates, ngjan me frymemarrjen e eres ne krahet e nates. Eshte momenti kur degjohet zemra – Umberto Eco

Me pelqen folja “ndjej”. Ndjej zhurmen e detit, eren e tij. Ndjej zerin e shiut tek bie mbi buze. Ndjej rreshkitjen e lapsit tek hedh ndjenjat mbi nje flete te bardhe. Ndjej aromen e dashurise, zerin e saj dhe e ndjej ne zemer. Ndjej , eshte folja e emocioneve, qe pershkon shpinen e botes. – Alda Merini

Me pelqen folja “ndjej”. Ndjej zhurmen e detit, eren e tij. Ndjej zerin e shiut tek bie mbi buze. Ndjej rreshkitjen e lapsit tek hedh ndjenjat mbi nje flete te bardhe. Ndjej aromen e dashurise, zerin e saj dhe e ndjej ne zemer. Ndjej , eshte folja e emocioneve, qe pershkon shpinen e botes . – Alda Merini

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.