Fragment nga “Seksi i Dyte” – Simone de Bovuar

seksi i dyte simone de beauvoir arratisje.al

Nga njefare turpi, asnjehere nuk kam mundur ti shpreh keto prirje te fshehta te natyres time,prirje qe i kam jetuar ne enderr. Me sa kam mundur te njoh veten, ne te vertete jam autoritare, e rrembyer, e paafte per tu perkulur.

Duke ju bindur gjithmone nje nevoje per tu shkaterruar e perfytyroja nganjehere veten sikur isha nje grua e adhurueshme, e cila jetonte vetem per detyren dhe e dashururar marrezisht me me nje burre te cilit perpiqesha ti plotesoja edhe deshirat me te vogla dhe absurde. Ne diskutonim se bashku mes nje jete te shemtuar nga nevojat. Ai vdiste ne pune dhe kthehej ne mbremje i zbehte dhe i derrmuar.

Une qorrohesha prane dritares pa drite duke arnuar nderresat e tij. Ne nje kuzhine te ngushte tere tym, i gatuaja disa gjelle te mjerueshme. Semundja kerrcenonte me vdekje femijen tone te vetem. Megjithate, nje buzeqeshje e kryqezuar embelsie regetinte perhere ne buzet e mia dhe gjithmone ne syte e mi ai shihte shprehjen e padurueshme te guximit te heshtur, qe ne realitet nuk kisha mundur ta duroj asnjehere pa u neveritur.

 

Per me shume, lexo: KETU

Librin mund ta gjeni: LINK

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.