Fragment nga romani “Keshtu foli Zarathustra” – Nietzsche

nice - keshtu foli zarathustra - arratisje.al

Mu pergjigj keshtu jeta, duke mbuluar veshet e hijshme:
O Zarathustra,mos me qello kaq fort me fshikull! Ti e di qe zhurma i vret mendimet, dhe mua tani me vershellejne mendime mjaft te embla!

Ne te dy jemi njerez,qe nuk bejme as mire as keq. Pertej te mires dhe te keqes gjetem ishullin dhe luadhin tone te blerte, vetem ne te dy e gjetem. Prandaj duhet ta duam njeri-tjetrin. Dhe nese nuk duhemi me gjithe zemer,nuk duhet te urrehemi, se duhemi keshtu.

Ti e di qe te dua shume, ne te shumten e hereve.

Per arsye,se jam xheloze ne urtesine tende! Ah kjo urtesi e vjeter marroke!

Nese kjo urtesi do ikte ndonjehere nga ti, do te te linte edhe dashuria ime.
Zarathustra ti nuk je dhe aq besnik! Ti nuk me do aq sa thua!

Nje kembane e vjeter me ngurim, por ti e di se ….. – Dhe dicka i thashe ne vesh, ne mes tufave te flokeve te hallakatur.

Ti di dicka o Zarathustra? Dicka qe s’e di askush.

Dhe ne veshtruam dhe veshtruam luadhin e blerte, ku frynte fresku i mbremjes, dhe ja shkrepem te qarit.
Dhe atehere jeta m’u duk me e dashur se sa urtesia.

 

Per me shume, lexo: KETU

Librin mund ta gjeni: LINK

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.