Biseda midis Enver Hoxhes dhe Paul Milliez!

Ky eshte nje dokument , nje bisede qe profesor Paul Milliez ka patur me Enver Hoxhen ne dhjetor te 1984, ne Tirane,me rastin festes se 40-vjetorit te çlirimit te Shqiperise .
Profesor Paul Milliez eshte presidenti i Shoqates Miqesore Franco-Shqipetare dhe ai ishte per 20 -vjet keshilluesi principal medikal i Enver Hoxhes .

Paul Milliez : Zoteri sekretar gjeneral , ju jeni nje personalitet i madh . De Gaulle me ka konfirmuar se ai adhuronte dy persona ne kohen e tij : Enver Hoxha dhe Boumediene , edhe pse ky i fundit ishte armiku i tij.

Enver Hoxha : Ne kemi shume miq ne France dhe ne vende te tjera , dhe ne besojme ne miqesine e tyre .Por ne kemi gjithashtu dhe armiq . Ne kemi pranuar shume hapur pozicionin tone ne favor te vellezerve
tane kosovar .

Paul Milliez : Eshte normale qe ju keni armiq . Me e keqja do ishte mos te kishit .

Enver Hoxha : Politika e jashteme e vendit tone ka qene e drejte , dhe ajo do qendroje e tille gjithashtu ne te ardhmen : nje politike e pavarur , te lire ,sovrane dhe te ndershme . Ne jemi shprehur dhe shprehim lirisht opinionet tona ne lidhje me ngjarjet qe ndodhin ne bote , por disave nuk u ka pelqyer

Paul Milliez : Armiqte tuaj jugosllave flasin keq per ju

Enver Hoxha : Ata jashtezakonisht armiqesor ne lidhje me ne , dhe thone per ne gjera qe asnje person nuk mund ti besoje .
Keshtu per shembull , ata pretendojne qe ne duam jostabilizimin ne Jogosllavi , kur ne kurre nuk e kemi shprehur apo miratuar ne gje te tille . Ata na akuzojne , qe kemi provokuar ngjarjet qe ndodhen ne Kosove ne 1981 , por kjo nuk eshte fare e vertete . Pergjegjesit e vetem dhe autoret e atyre ngjarjeve tragjike ne Kosove jane jugosllavet ata vete.

Paul Milliez : Ne vendin tone , thuhet se pa Enver Hoxhen nuk do te kishte Shqiperi .

Enver Hoxha : Nuk jam vetem nje pjestar i Partise se Punesdhe vetem bej detyren time ndaj popullit . I gjithe suksesi qe kemi patur ka ardhur vetem nga forcat tona , gjithcka eshte e lidhur me popullin dhe gjithcka shkon rreth popullit .
Armiqte e popullit tone thone se jam nje diktator . Nje person i vetem nuk mund te reagoj , nuk mund te punoj me forcen e kerkuar pa qene i rrethuar nga miq dhe kolege .

Paul Milliez: Europa perendimore , me disa veshtiresi , ka filluar te kuptoje politiken tuaj . Ne Paris , duket se e vleresojne se sjellja e Anglise persa i perket problemit te ar-it tuaj , nuk eshte e drejte .

Enver Hoxha: Ne presim qe prej 40-vjet qe anglezet te na kthejne ar-in tone qe na e kane plaçkitur . Ne e falenderojme Francen per ndihmen qe na sjell ne kete çeshtje . Persa i perket Amerikaneve ata jane te paskrupullt . Na kerkojne qe t’ju kthejme pasurine rezidenteve shqipetar qe jetojne ne Amerike dhe qe , sipas tyre , kane vleren rreth 1900000 dollar . Por ne u jemi pergjigjur: Na jepni provat , dokumete mbi pasurite tuaja amerikane te shteteruara ne vendin tone dhe te shikojme kete problem me shume korrektesi .
Anglezet gjithashtu kane vezhguar nje sjellje jokorrekte ndaj vendit tone dhe popullit tone .

Paul Milliez: Ju keni shkruar shume gjithashtu per islamin

Enver Hoxha: sa te kem forca per te qendruar ne kembe , nuk do pushoj se shkruari per pupullin tim , per miqte e mi te vertet , ne menyre qe keta te njohin luften e popullit tone per liri , pavaresi dhe socializem .
Cdo vend ecen me politiken e vet, ku ndermjet saj mbron te drejtat qe i vine. ka shume te huaj qe na akuzojne se kemi prishur dhe shkaterruar kishat dhe xhamite .Ketyre personave ne u themi : ne nuk kemi nderhyre ne punet e shteteve te tyre , dhe as do e bejme . Atehere ne duam qe dhe vendet e tjera mos te hyjne ne punet e shtetit tone .
Persa i perket feve dhe besimit , eshte nje ceshtje ndergjejeje personale . Ne kete moment feja ortodokse greke po prezanton nje nga rrethet me kundersulmuese ndaj vendit tone .
Ata duan te mbushin mendjen se te gjithe ortodokset qe gjenden ne vendin tone jane grek . Keta jane vene dhe kunder Papandreut , duke mos e pranuar politiken e tij ne lidhje me relacionet me vendin tone , por gjithe kjo ceshtje do te shkoje ne rruge te mire.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.