Alessandro Baricco – Keshtu eshte puna

Alessandro Baricco - Keshtu eshte puna - arratisje.al

Keshtu eshte puna. Njeriu zgjohet ne mengjes, ben ate qe ka per te bere dhe ne darke shkon prap ne shtrat. Dhe aty rruget jane dy: ose eshte ne paqe me veten e vet dhe fle ose nuk ndihet mire me veten e vet dhe atehere nuk fle.

Kupton? – Po Keshtu qe duhet te arrish darken ne paqe me veten. Ky eshte problemi. Dhe per ta zgjidhur ka nje rruge shum te thjesht: te rrish i paster. – I paster?

– I Paster brenda qe do te thote mos te besh asgje per te cilen te ndihesh ne turp. Dhe deri ketu nuk ka asgje te komplikuar. -Jo – E komplikuara vjen kur nje dite te lind deshira te besh dicka per te cilen te vjen turp: te vjen deshira e madhe te besh dicka qe nuk te mund te behet ose eshte e turpshme ose mund te lendoje dike .

-Okay? -Okay Dhe atehere fillon e pyet veten duhet ta ndjek kete deshire apo duhet ta heq nga mendja? Pikerisht Pikerisht mendon e mendon dhe me ne fund merr nje vendim. Per te njeqinden here e heq nga mendja pastaj vjen dita qe e mban edhe vendos ta besh ate gje per te cilen ke nje deshire kaq te madhe dhe e ben. Dhe ketu vjen e keqja. -Po nuk duhet bere kjo gje apo jo? -Jo.

Po ki kujdes meqe ne nuk jemi corape por njerez qellimi yne ne kete jete nuk eshte qe te jemi te paster. Deshirat jane gjeja me e rendesishme dhe nuk mund te tallemi me to shume gjate. Keshtu qe ndonjehere ja vlen te mos flesh naten dhe te vraposh mbas nje deshire te madhe. E ben te keqen dhe pastaj e paguan. Dhe vetem kjo ka rendesi: qe kur vjen momenti te paguash te mos ja mbathesh po te rrish aty, me dinjitet, te paguash. Vetem kjo ka rendesi.

 

Per me shume, lexo: KETU

Librin mund ta gjeni: LINK

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.